Başvuru ve Belgeler

YATAY GEÇİŞ

1.Ön kayıt başvuru formu
2. Öğrenci Belgesi (yeni tarihli)
3. Not durum belgesi (Transkript)
4. Disiplin durumunu gösterir belge (Aslı)
5. Hazırlık sınıfı zorunlu olan programlar için hazırlık başarı durumunu gösterir belge.
6. Ders içerikleri(Onaylı)
7. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
8. Sağlık Raporu (Uçak Teknolojisi, Sivil Havacılık Kabin hizmetleri, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği , Havacılık Yönetimi için)
9. Adli Sicil Kaydı (Uçak teknolojisi, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri, Sivil Hava Ulaştırma işletmeciliği, Havacılık Yönetimi için)
10. LYS Sonuçları (YGS ve Yerleştirme Puanları Dahil) (“Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” olmayan belgeler kabul edilmez, güncel sonuç belgesi çıktısı alınız.)
11. ÖSYS yerleşme sonuç belgesi bilgisayar çıktısı (“Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” olmayan belgeler kabul edilmez, güncel sonuç belgesi çıktısı alınız.)
12. Daha önce Ek Madde-1 ile yatay geçiş yapmadığını gösterir belge. (Merkezi yerleştirme puanı ile yapılan başvurularda)
13. Yatay geçişe engel yoktur belgesi (Kesin kayıt sırasında alınacaktır.).
14. Lise Diploması (Aslı) (Eğer diploma öğrencinin elinde ise kesin kayıt sırasında alınacaktır.)
15. Vesikalık fotoğraf (3 Adet) (Kesin kayıt sırasında alınacaktır.

SİVİL HAVACILIK KABİN HİZMETLERİ (ön lisans) eğitimi mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:

  1. Adli sicil kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.
  2. Bayanlar için 160 cm-180 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).
  3. Erkekler için 170-190 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).
  4. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezlerinde yapılan muayene sonucunda uçuşa elverişli olduğuna dair sağlık raporu almak.
  5. Kabin memuru üniforması giyildiğinde vücudunun görünecek yerlerinde dövme, yara izi vb. bulunmamak.

 

SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ (ön lisans) mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:

  1. Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.
  2. Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden son 6 ay içinde almış olmak şartıyla heyet raporu almak (işitme kaybı/ eksikliği, görme kaybı/eksikliği vb).

 

UÇAK TEKNOLOJİSİ (ön lisans) eğitimi mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:

  1. Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.
  2. Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden son 6 ay içinde almış olmak şartıyla heyet raporu almak (renk körlüğü, işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vb).